flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Тернівський міський суд Дніпропетровської області

Інформація для ЗМІ

04 грудня 2015, 11:16

 Зазначену інформацію розроблено для зручності та ефективності вашої роботи в суді під час висвітлення судового розгляду справ у залі судового засідання.

Територіальне управління всіляко сприяє і надалі сприятиме журналістам у виконанні ними професійних обов’язків. У відповідь ми просимо представників ЗМІ, які відвідують приміщення суду, дотримуватися певних правил поведінки в суді, процесуальних вимог, передбачених законодавством та загальноприйнятих морально-етичних норм.
Упевнені, що разом ми зможемо достойно виконувати важливу суспільну функцію – повно та оперативно інформувати громадськість про хід розгляду соціально значущих справ у судовому порядку.
Як відомо, стаття 129 (ч.7) Конституції України, стаття 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачають, що судовий розгляд та вирішення справ мають здійснюватись гласно й відкрито, крім випадків, установлених процесуальним законом.
Нагадаємо, що дату, час і місце проведення відкритого судового засідання в суді можна дізнатися на офіційному веб-сайті відповідного суду (http://court.gov.ua) у рубриці «Інформація для громадян» підрубрика «Справи призначені до розгляду».
Розгляд справ у суді проводиться відкрито. Суд ухвалою може оголосити судове засідання або його частину закритими з метою нерозголошення державної чи іншої таємниці, що охороняється законом, захисту особистого та сімейного життя людини, в інтересах малолітньої чи неповнолітньої особи, а також в інших випадках, установлених законом.
Під час розгляду справи в закритому судовому засіданні можуть бути присутні ЛИШЕ особи, які беруть участь у справі, а в разі необхідності - експерти, спеціалісти, перекладачі та свідки.
Якщо під час закритого судового засідання буде встановлено, що інформація з обмеженим доступом є суспільно значимою або доступ до інформації обмежено з порушенням закону, суд постановляє ухвалу про її дослідження у відкритому судовому засіданні.
Судове рішення, ухвалене у відкритому судовому засіданні, проголошується прилюдно. Якщо судовий розгляд відбувався у закритому судовому засіданні, прилюдно проголошується лише резолютивна частина рішення.
Кожен має право ознайомитися в установленому законодавством порядку із судовими рішеннями у будь-якій розглянутій у відкритому судовому засіданні справі, які набрали законної сили. Це право може бути обмежено відповідно до закону в інтересах нерозголошення конфіденційної інформації про особу, державної чи іншої таємниці, що охороняється законом.
Рішення судів розміщуються в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню допускаються на підставі ухвали суду за наявності згоди на це осіб, які беруть участь у справі, крім тих, які є суб'єктами владних повноважень.
Для здійснення фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню представникам ЗМІ потрібно звернутися із КЛОПОТАННЯМ до судді-доповідача у справі.
При цьому знімати в залі судового засідання ДО надання судом відповідного дозволу НЕ МОЖНА. Ввімкнути апаратуру дозволяється після оголошення судом ухвали про дозвіл фото- та відео зйомки. Клопотання про фото- та відео зйомку розглядається на початку судового засідання.
Для здійснення прямої радіо- чи телетрансляції судового засідання представникам ЗМІ потрібно не менше, ніж за добу звернутися до суду (голови чи керівника апарату суду) з проханням надати дозвіл на встановлення спеціального обладнання у приміщенні суду.
Зазначені клопотання варто подавати заздалегідь. Це дасть змогу створити більш зручні умови для виконання журналістами їх професійних обов’язків, зокрема, вирішити питання про слухання справи у більшому приміщенні, облаштувати місця для журналістів, операторів та фотокореспондентів, подбати про технічну допомогу представникам ЗМІ тощо.
 
Особливості фото- і відеозйомки у приміщенні суду, 
де перебувають відвідувачі в очікуванні інших судових засідань:
Відповідно до ст. 307 Цивільного кодексу України фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя.
Журналісти, присутні у залі судового засідання, мають дотримуватися визначених законодавством загальних правил поведінки в залі судового засідання:
  • вставати при вході до зали судового засідання суддів та при їх виході;
  • заслуховувати стоячи рішення суду;
  • дотримуватися тиші;
  • виконувати розпорядження головуючого судді у справі;
  • додержуватися в судовому засіданні встановленого порядку;
  • утримуватися від будь-яких дій, що свідчать про явну зневагу до суду або встановлених в суді правил;
Відступ від цих правил допускається з дозволу головуючого в судовому засіданні.
Нагадаємо, що учасники судового процесу звертаються до судді «Ваша честь».
Документи, клопотання та інші матеріали передаються головуючому в судовому засіданні через судового розпорядника.
 
Шановні колеги!
Пам’ятайте, що присутні у залі судового засідання журналісти 
не є учасниками судового процесу.
 
Представники ЗМІ, присутні на судовому засіданні (якщо вони не є стороною у справі) – просто спостерігачі, яким законодавство не надає права ставити питання суддям або сторонам у справі в ході судового засідання.
За неповагу до суду і судді винні особи притягаються до відповідальності (ст. 129 Конституції України).
Питання про притягнення особи до відповідальності за прояв неповаги до суду вирішується судом негайно після вчинення порушення, для чого у судовому засіданні оголошується перерва.